Algirdo Juliaus Greimo (1917–1992) metų įprasminimas
2015 m. lapkričio 3–18 d. Paryžiuje vykusios UNESCO Generalinės konferencijos metu paskelbtas UNESCO ir valstybių narių 2016–2017 m. minimų sukakčių sąrašas, į kurį įtraukta per 40 pasaulio kultūrai, švietimui, mokslui, istorinei atminčiai svarbių datų. Į šį sąrašą taip pat pateko visame pasaulyje žinomo kalbininko, semiotiko, mitologo Algirdo Juliaus Greimo 100-osios gimimo metinės. Šios sukakties kandidatūrą, kurią pateikė Lietuva, taip pat parėmė Prancūzija, Estija, Meksika bei Brazilijos ir Italijos semiotikos centrai.
Todėl ir Lietuvos Respublikos Seimas 2017-uosius paskelbė A. J. Greimo metais.
Kalbininko teoriniai moksliniai tyrimai padėjo pagrindus semiotikai kaip kalbinių ir nekalbinių ženklų sistemų prasmės mokslui. A. J. Greimas sukūrė teoriją, aprašančią ženklų sistemų susidarymo ir jų funkcionavimo universalius principus, ryšius ir sąveiką. Mokslininkas semiotiką praturtino originaliomis semiotinės struktūros, diskurso, prasmės izotopijos, naratyvinės gramatikos, semiotinės komunikacijos, modalumo, kompetencijos ir kitomis sąvokomis. Savo darbuose semiotinius metodus jis pritaikė kalbos ir istorijos, mito, pasakos, literatūros kūrinio analizei.
Šia ypatinga proga Zarasų krašto muziejaus struktūrinis padalinys Kazimiero Būgos memorialinis muziejus kviečia visus į A. J. Greimo metų įprasminimo renginius ir saviugdos užsiėmimus apie lietuvių mitologijos tyrinėjimus, apie semiotinių metodų pritaikymą kraštotyros ir kitų reikšmingų reiškinių, tekstų bei kūrinių analizei.
Kviečiame aktualizuoti Algirdo Juliaus Greimo – Lietuvos didžiojo kalbininko palikimą, studijuojant jo reikšmingiausius veikalus, tyrinėjant ir įvaldant jo išpuoselėtos semiotikos metodus, siekiant mūsų krašto istoriją ir istoriją apskritai, meno, literatūros ir lietuvių mitologijos kūrinius apmąstyti, apsakyti bei aprašyti (analizuoti, sintezuoti ir pritaikyti) pagal Greimo semiotikos – diskursyvines, (semio)naratyvines ir logines-semantines – struktūras.
Numatomos tokios veiklos: reikšmingų tekstų skaitymai, lietuvių mitologijos (mitų, pasakų), literatūros ir meno kūrinių interpretacijos, diskusijos, apmąstymai, semiotinių metodų taikymas ir analizė, video edukaciniai užsiėmimai, susitikimai su kalbininkais, semiotikais, istorikais ir kitais žmogaus mokslų žinovais, istorijos ir lietuvių literatūros pamokose mokomų temų semiotinės analizės, kraštotyrinės medžiagos (eksponatų) semiotiniai bandymai (tyrinėjimai), interaktyvaus kraštotyros ir mitologijos muziejaus kūrimas. Šitaip ugdysime savo gebėjimą analizuoti ir interpretuoti bet kuriuos gyvenimo ir istorijos, mito ir pasakos, meno ir literatūros kūrinio reiškinius, o tyrinėdami kraštotyrinę medžiagą (eksponatus), mes ne tik geriau pažinsime savo tėviškę, bet ir kitus bendruomenės žmones supažindinsime su savo atradimais ir analitiniais įgūdžiais. Tokiu būdu bus dedamas ir tvirtas pamatas ruošiantis 2019 metais paminėti 500-ąsias pirmojo Dusetų vardo paminėjimo (1519 m.) istoriniuose šaltiniuose metines. Sykiu tyrinėsime Kazimiero Būgos mokslinio paveldo reikšmingiausius veikalus, juk 2019 metais iškilmingai minėsime ir 140-ąsias šio mūsų didžiojo kalbininko gimties metines.
Preliminarus renginių ir saviugdos užsiėmimų tvarkaraštis nuo kovo 6 dienos: pirmadieniais 15.00–16.30 val. vyks A. J. Greimo semiotikos paskaitos, antradieniais 15.00–16.30 val. – A. J. Greimo mitologijos paskaitos, trečiadieniais 15.00–16.30 val. – Kazimiero Būgos paveldo tyrinėjimai, ketvirtadieniais 15.00–16.30 val. – kraštotyros eksponatų tyrinėjimai. Užsiėmimai vyks Kazimiero Būgos memorialinio muziejaus patalpose Dusetų seniūnijos pastate (K. Būgos g. 31a, II aukštas).
Kovo 23 d. (ketvirtadienį) 13.00 val. Dusetų kultūros centre Dailės galerijoje minėsime A. J. Greimo 100-ąsias gimimo metines. Renginio programa:
1. Įžanginė kalba, jubiliato biografijos, jo semiotikos ir mitologijos apžvalga;
2. „Didysis prasmės ieškotojas – Algirdas Julius Greimas“ (55 min. filmas, režisavo Saulius Beržinis, filmavo Algimantas Mikutėnas, 1991 m.);
3. Pokalbiai, baigiamoji kalba.
Primename, kad Kazimiero Būgos memorialinio muziejaus patalpose Dusetų seniūnijos pastate (K. Būgos g. 31a, II aukštas) eksponuojama istorinė paroda (kol kas labai negausi) „Mano istorinės vertybės“ iš dusetiškių atneštų – dovanotų ir laikinai paskolintų – eksponatų bei zarasiškio Renato Žiliuko meninės kalvystės darbų paroda. Maloniai kviečiame apsilankyti.
Darbo laikas: I–V 10.00 val. – 16.00 val.
Rytis Pivoriūnas, Zarasų krašto muziejaus padalinio Kazimiero Būgos memorialinio muziejaus muziejininkas-kultūrinės veiklos vadybininkas, tel. 861025972, el. p. bugos.muziejus@zarasumuziejus.lt.
Greimo metų įprasminimas