Kiek sveria žodynas?
Smagu mokytis netradicinėse erdvėse, o ypač išvykų metu. Zarasų krašto muziejus Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos 2a klasės mokiniams surengė edukacinę veiklą, skirtą Kazimiero Būgos 137-osioms gimimo metinėms paminėti. Kalbotyros pamoka apie kraštietį kalbininką – pirmąjį lietuvį – istorinės lyginamosios kalbotyros profesionalą, paaukojusį save mokslui ir žodynui, vyko ne mokykloje, o Pažiegėje – K. Būgos gimtinėje. Nuvykę ten kartu su grupele 2c klasės mokinių, buvome džiugiai sutikti muziejininko-kultūrinės veiklos vadybininko Ryčio Pivoriūno, kuris jau iš anksto atsiuntė užduotis mokiniams apie K. Būgą. Apžiūrėję sodybą, sugužėjome į vidų – K. Būgos memorialinį muziejų. Čia mūsų laukė labai išsamus ir turiningas pasakojimas apie bene garsiausio Lietuvoje kalbininko vaikystę, mokslus, artimuosius. Stenduose pateikta medžiaga, daugybė knygų, R. Pivoriūno pasakojimai liudijo, kokių šviesių žmonių čia gyventa. Prisilietėme prie savojo krašto istorijos, šviesios asmenybės ištakų, pabuvome ten, kur prasmingai kurta, siekta, darbuotasi. Kur saugotas lietuviškas žodis. Mokiniai stebėjosi, kokia produktyvi ir prasminga buvo kalbininko veikla, kaip negailėdamas savęs jis sudarinėjo žodyną (sukaupė beveik 280 kilogramų kortelių su lietuviškais žodžiais!), o šį jo pradėtą milžinišką darbą 70 kalbininkų tęsė visą šimtmetį, tad dabar mes turime net 20 K. Būgos sumanyto ir pradėto sudarinėti akademinio lietuvių kalbos žodyno tomų.
Pakeliui į namus užsukome į netoli Dusetų esančią Irenos ir Benjamino Sakalauskų sodybą, kuri pernai pelnė gražiausios kaimo turizmo sodybos vardą. Čia mums labiausiai rūpėjo elnynas: pasidžiaugėme tauriųjų ir dėmėtųjų elnių, muflonų, danielių gausa, apžiūrėjome sodybos šeimininko B. Sakalausko įrengtą gamtos muziejų, jame esančias fotografijas ir trofėjus.
Netradicinė edukacija padeda pagilinti jau turimas žinias, o išvykos po savąjį kraštą leidžia suvokti, kokių šviesių, sumanių žmonių turime.
Gitana Kavaliauskaitė
Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė
Nuotraukos autorės