Kviečiame į Europos žydų kultūros dienų 20-metį Dusetose

Rugsėjo 4 d., trečiadienį, Zarasų krašto muziejaus Kazimiero Būgos memorialinis muziejus, įgyvendindamas projektą „Kazimieras Būga – ką mums papasakotų apie Dusetas, štetlą ir save“, organizuoja plačiajai visuomenei skirtą pažintinį pasivaikščiojimą po Dusetų miestelį. 12 val. prie Nepriklausomybės paminklo prasidėsiantis pasivaikščiojimas dalyvius nukels į XIX a. pabaigą, žymiojo kalbininko gimimo ir vaikystės metą, apžvelgs tarpukarį, okupacijų laikotarpį, sovietinį totalitarizmą, kolektyvizaciją ir atkurtos Nepriklausomybės metus.

Renginio dalyviai susipažins su buvusio štetlo teritorija, vietovėmis, gatvėmis, namais ir jų gyventojais, pasakojimais iš kahalo gyvenimo. Kartu su visais vaikščios ir prisiminimais dalysis dusetiškė, paskutinioji gyvavusio štetlo liudininkė Marija Atkočiūnaitė-Varenbergienė, kurios nuolatinio rūpesčio ir paramos dėka dar šiais metais miestelio viešose įstaigose (gimnazijoje, bibliotekoje, kultūros centre, Sartų lankytojų centre ir muziejuje) bus rodomi 3 su štetlo paveldu ir istorija supažindinantys paveikslai.

Dalį pažintinio pasivaikščiojimo pasakojimų surinks ir sudėlios „būgiokai“ – didžio Lietuvos kalbininko vardu pavadintos gimnazijos mokiniai, kurie taip pat turės galimybę papasakoti apie įgytas bei projekto vykdymo metų vis dar įgyjamas žinias ir naujai prakalbintą, gyvesnę, paveikesnę miestelio istoriją. Lapkričio 6-ąją, minint 140-ąsias K. Būgos gimimo metines, bendromis pastangomis parengti pasakojimai apie Dusetų istoriją ir paveldą, šiuolaikinių technologijų pagalba prabils į dusetiškius, miestelio svečius ir keliautojus lietuvių, anglų, rusų, vokiečių ir prancūzų kalbomis.

 

Projektą remia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

Skelbimas: Žydų kultūros dienos Dusetose

Dusetu štetlo gyventojų sąrašas apie 1940 m.

 

 

 

 

 

 

Norintiems pasiskaityti apie Dusetų žydus:  

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/dusetos

https://www.jewishgen.org/yizkor/dusetos/dusetos.html

Kan. Strelčūnas (Petras) „Dusetų bažnyčios ir parapijos istorija nuo 1530 iki 1930 metų“ 1931 m.

Leokadija-Lukošiūnaitė Malcienė „Dusetos“, 2002 m., 99-111 psl.