Europos žydų kultūros dienų 20-metis Dusetose

Zarasų krašto muziejaus Kazimiero Būgos memorialinis muziejus, įgyvendindamas projektą „Kazimieras Būga – ką mums papasakotų apie Dusetas, štetlą ir save“, organizavo pažintinį pasivaikščiojimą po Dusetų miestelį. Rugsėjo 4 d. 12 val. prie Nepriklausomybės paminklo prasidėjęs pasivaikščiojimas dalyviams leido nusikelti į XIX a. pabaigą, žymiojo kalbininko gimimo ir vaikystės metą, apžvelgė tarpukarį, okupacijų laikotarpį, sovietinį totalitarizmą, kolektyvizaciją ir atkurtos Nepriklausomybės metus.

Renginio dalyviai susipažino su buvusio štetlo teritorija, vietovėmis, gatvėmis, namais ir jų gyventojais, pasakojimais iš kahalo gyvenimo. Kartu su visais vaikščiojo ir prisiminimais dalijosi dusetiškė, paskutinioji gyvavusio štetlo liudininkė Marija Atkočiūnaitė-Varenbergienė, kurios nuolatinio rūpesčio ir paramos dėka dar šiais metais miestelio viešose įstaigose (bibliotekoje, kultūros centre ir muziejuje) yra rodomi 3 su štetlo paveldu ir istorija supažindinantys paveikslai, Dusetų (apie 1940 m.) planas (kurį knygoje „Lietuvoje buvo štetlas: Dusetos atspindėtos prisiminimuose“ (sudarytoja Sara Weiss-Slep) nupiešė Miša Baronas, o perbraižė „būgiokės“ Aida Novatorovaitė ir Laisvydė Pivoriūnaitė) ir gyventojų bei jų užsiėmimų sąrašas (kurį užpildė Šajkė Glikas, Baruchas Krutas ir kiti).

Paminėtus ir nepaminėtus pažintinio pasivaikščiojimo pasakojimus prašomi rinkti ir dėlioti „būgiokai“ – didžio Lietuvos kalbininko vardu pavadintos gimnazijos mokiniai, kurie turi galimybę papasakoti apie įgytas bei projekto vykdymo metu vis dar įgyjamas žinias ir naujai prakalbintą, gyvesnę, paveikesnę miestelio istoriją. Lapkričio 6-ąją, minint 140-ąsias K. Būgos gimimo metines, bendromis pastangomis parengti pasakojimai apie Dusetų istoriją ir paveldą, šiuolaikinių technologijų pagalba prabils į dusetiškius, miestelio svečius ir keliautojus lietuvių, anglų, rusų, prancūzų ir vokiečių kalbomis.

Dalyvavo trys iškilūs svečiai: knygos „Dusetos“ (2002 m.) autorė Leokadija-Lukošiūnaitė Malcienė, virtualaus švietėjiško projekto „Zarasų krašto žydų istorija“ (http://www.zarasu-zydai.lt) vadovė Gražina Ragauskaitė, Zarasų rajono savivaldybės tarybos narė (iš gretimo Antalieptės štetlo) Olga Raugienė.  

 

Projektą remia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

 

Norintiems pasiskaityti apie mūsų žydus:  

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/dusetos

https://www.jewishgen.org/yizkor/dusetos/dusetos.html

Kan. Strelčiūnas (Petras) „Dusetų bažnyčios ir parapijos istorija nuo 1530 iki 1930 metų“ 1931 m. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=521891648565073&set=pcb.521894388564799&type=3&theater

Leokadija-Lukošiūnaitė Malcienė „Dusetos“, 2002 m., 99-111 psl.  http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/leokadija-lukosiunaite-malciene-istraukos-knygos-dusetos-dusetu-zydai  

 

Rytis Pivoriūnas (muziejaus parodų salė, Dusetų seniūnijos pastatas, II aukštas)

Fotografavo Vilija Visockienė  

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2390283637714351&set=a.2390282374381144&type=3&theater

https://www.facebook.com/Europos-žydų-kultūros-dienos-Lietuvoje-613213262055610/?tn-str=k*F